“Deneyimli kadromuz ile sektörde fark yaratıyoruz”

Yılların verdiği tecrübeyle sektörde fark yaratan Irmak Metal; kaliteli ürün, kaliteli hizmet ve zamanında teslimat anlayışıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Çözüm odaklı yapısı ile müşterilerine hizmet veren firma güçlü stok durumu ile adından söz ettiriyor.

“Deneyimli kadromuz ile sektörde fark yaratıyoruz”

“Yerli ve ithal ettiğimiz 20 mm 500 mm arası dövme çelik levhaları müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz”

Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

1979 yılında Sivas’ın Hafik ilçesinde dünyaya geldim Evli ve üç çocuk babasıyım. 1992 yılından bu yana sektöre hizmet vermekteyim. İlk olarak şahıs firması olarak kurulan Irmak Metal daha sonra şirketleşerek Irmak Metal Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi unvanıyla sektörde yerini almış bulunmaktadır. Firma olarak ana prensibimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarına en kısa sürede yanıt verebilmektir. Kaliteli ürün – kaliteli hizmet ve kaliteli zaman anlayışımızla demir çelik sektörüne değer katmaya devam ediyoruz.

Firmanız Bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Firmamız ağırlıklı levha sac (C45, CK45, ST37, ST52, ST44), galvaniz sac, DKP sac, hadde, profil, sanayi boruları, çelik çekme borular, inşaat demirleri gibi bir çok üründe toptan ve perakende satışı yapmaktadır. Stoklarımızda ürün çeşitliliğimiz hayli fazla olup gerek iç piyasada gerekse de dış piyasadan temin ettiğimiz ürünleri ile müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Ürünlerimiz birinci kalite olmakla birlikte tamamı sertifikalıdır.

Satıştan sevkiyata kadar her aşamada müşterilerimizin çıkarlarını düşünüyor ve deneyimli kadromuz ile her zaman çözüm odaklı çalışıyoruz.

Sahip olduğunuz yeterlilik belgeleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Kalite belgesi olarak Iso9001 ve Ukas Ouality Managet ve Türkak gibi belgelere sahibiz. Firmanız hangi sektörlere hitap etmektedir?

Firmamız çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmalara çözüm ortaklığı sunmaktadır. Sıralama yapmak gerekir ise; makine sanayi, kalıp sanayi, gemi inşa, yapısal çelik, inşaat, otomotiv yan sanayi vs gibi birçok sektöre hizmet vermekteyiz.

Özellikle demir çelik sektörünün yabancı oyuncaları son dönemlerde Türkiye pazarına yönelmiş durumda bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Demir çelik sektörü petrolden sonra dünyanın ikinci geniş hacimli sektörü diyebiliriz. Böylesine önemli bir sektörün ülkemizde pazarı olması çok önemli… Yassı çelik konusunda da 2010-2011 yılına kadar ithalata bağımlı bir ülke konumundayken, şu an ihracatçı konumuna gelmiş durumdayız.

Kısacası Türkiye, demir çelik sektörünün önemli merkezlerinden biri haline gelmiş bulunmakta. Tabi bu konuda bir parantez açmak gerekiyor. Son dönemlerde ABD’nin uyguladığı ambargolar ve vergiler, Çin’in etkisi vs gibi etkiler ülkemizi olduğu kadar tüm dünyadaki demir çelik sektörünü de derinden etkiledi. ABD’nin uyguladığı ambargoyu kaldırıp kaldırmayacağı belirsizliğini koruyor. Tabi bu noktada Türkiye olarak bizlerin de adımları oldu fakat çok da bir etkisi olduğunu söyleyemeyeceğim. Dileriz sektörümüz için hayırlı günler ve güzel gelişmeler olur.

“Çözüm odaklı yapımızla müşterilerimize hizmet veriyoruz”

Tekrar Irmak Metal’e dönecek olursak, sektörde söz sahibi ve gün geçtikçe Pazar hakimiyetini arttıran bir firma görmekteyiz, bu başarınızın sırrı nedir?

Bu başarı her şeyden önce bir ekip çalışmasının ürünü… Bunun dışında manevi değerlere, gelenek ve göreneklerine bağlı olan, ticaretin ahlaki kurallarından ödün vermeyen yapımız bu başarıya katkı sağlayan en önemli etkenlerden. Müşterilerimize gelirsek; onları müşteri olarak değil çözüm ortağı olarak görüyoruz. Ticarette tek taraflı kazanç gözetmeyip onların çıkarlarını da düşünerek adım atıyoruz. Kar marjı anlayışı yerine, tonaj odaklı çalışmayı hedefliyoruz. Her defasında daha büyük hedefler koyup, altından başarıyla kalkıyoruz.

2018 yılı ilk yarısı firmanız açısından nasıl geçti? Yılın ikinci yarısından neler bekliyorsunuz?

2018 yılının ilk 6 ayı firmamız açısından iyi geçti. Yıl sonu için belirlediğimiz hedeflerimiz var. Bu hedeflere ulaşmayı ümit ediyoruz. Tabi bunun için gerek komşu ülkeler gerekse de yurtiçinde olan gelişmelerin olumlu seyretmesi gerekiyor. Yakın zamanda yaşayacağımız bir seçim dönemimiz var.

Dileriz erken seçim sonrası çıkan karar hem ülkemiz hem de sektörümüz açısından faydalı olur. Bizler de ülke sanayisine daha çok faydalar sağlarız.

Salih Bey, son olarak meslektaşlarınıza ve demir çelik sektörüne iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Sektörde faaliyet gösteren tüm kişi ve kurumlara naçizane bir tavsiyem olacak; bu sektörde herkes gücünün yettiği işlerin altına girsin. Bu tablo dışına çıkıldığında kötü sonuçlarla karşılaşıyoruz ve sadece kendimize değil bizimle çalışanlara da ciddi zararlar veriyoruz. Bu konuda hassas davranmalarını rica ediyor, sektöre katkı sağlayan tüm ortaklarımıza işlerinde başarılar diliyorum.

“Deneyimli kadromuz ile sektörde fark yaratıyoruz”